Tyto stránky používají k poskytování služeb, analýze návštěvnosti, funkcím sociálních sítí a personalizaci reklam soubory cookies. Používáním stránek vyjadřujete souhlas s použitím těchto souborů. Zavřít
10.Apr.2020 15:09:44 |
 

TranslateJak funguje Evropská komise aneb co by si měli občané EU uvědomit

Přesto, že se to moc neví, tak veškerou moc v EU na sebe strhla Evropská komise.

Evropská komise je nadnárodní orgán Evropské unie, nezávislý na členských státech a hájící zájmy EU. Má mimořádně důležitou pravomoc - fakticky výhradní právo předkládat návrhy legislativních předpisů. Další pravomoci jsou vydávání doporučení a stanovisek.

Komise vykonává i pravomoci v přenesené působnosti (delegovaná legislativní pravomoc - navrhuje zákony a vydává směrnice a nemusí se řídit doporučením Evropského parlamentu).

Komisaři pocházejí z členských států a jsou těmito státy do své funkce navrhováni. Jsou zcela nezávislí, nesmějí přijímat instrukce od státu, ze kterého pocházejí, ani od jakéhokoliv jiného státu a jsou povinni prosazovat výhradně zájmy unie. Jediný způsob, jakým může být komise odvolána, je vyhlášení nedůvěry Evropským parlamentem dvoutřetinovou většinou jeho poslanců - tedy s ohledem na počty poslanců Francie a Německa - nikdy.